Iran Aseman Airlines

اداره كل ايمني  

اداره كل ايمني

نکات ایمنی

خانه
نگاه برتر
نكات ايمني
سيستم مديريت ايمني
سلامت
ارسال گزارش
تصاویر ایمنی
حراست
شركت هواپيمايي آسمان
درخواست عضويت
سايت هاي مفيد
تماس با ما

 

   
 

Safety Concern 28

 
 

Deicing/Anti-icing Briefing

The purpose of this briefing is to provide pilots, engineers, line maintenance, and Saman operational personnel a quick reference guide to information which is comprehensively available in Iran Aseman De/Anti icing manual. Some additional safety information is also added to this briefing note concerning usage of type IV fluids and action taken by IAA engineering department

   

ادامه مطلب

Safety Concern 27

   

 

خط مشی ایمنی (Safety Policy)

خط مشی ایمنی در صنعت هوانوردی از مهمترین اصول و سیاست گذاری های شرکت ها به شمار می رود و کارکنان بایستی با مفاد آن کاملاً آشنا باشند.

شرکت هواپیمایی آسمان به انجام عملیات پروازی بر پایه مقررات و رویه های استاندارد و برپایی نیازمندی های قانونی ملی و بین المللی متعهد می باشد. بدین منظور هواپیمایی آسمان مصمم است محیطی سالم و ایمن برای مسافران، مشتریان و کارکنان خود فراهم آورد.

   

ادامه مطلب

Safety Concern 26

   

 

 بررسی سال 2008 از دیدگاه سوانح هوایی

سال 2008 سالی نسبتاً ایمن بود، چرا که کمترین کشته را در سوانح شرکت های هواپیمایی از سال 1996 تاکنون داشته است. این Safety Concern به مرور رویدادهای مرگبار و مهم سال 2008 می پردازد.

 

   

ادامه مطلب

Safety Concern 25

   

 

ایمنی گاز و وسایل گازسوز

آتش سوزی و انفجار در اثر نشت گاز

گاز زدگی یا گاز گرفتگی

راه‌های توليد منوكسيدكربن

منوكسيد كربن چگونه می كشد!

راهكار نجات از مسموميت

نکات ایمنی

 

ادامه مطلب

Safety Concern 24

   

 

نکات ايمنی در استفاده از تلفن همراه

نتایج عجيب آزمايش تأثير تلفن همراه بر گياهان و حيوانات

خطرات بهداشتی تلفن همراه برای انسان

آيا موبايل تنها در زمان صحبت کردن با آن ضرر دارد؟

ايستگاههای آنتن موبايل

SAR Level

راههای کاهش مواجهه با تشعشعات موبايل

 

ادامه مطلب

Safety Concern 23

 

 

 

 بیماری های مشترک انسان و حیوان  

سالانه تعداد زیادی از انسان ها به علت تماس با حیوانات، بیمار می شوند یا جان خود را از دست می دهند. محیط زندگی مشترك با حیوانات، بیماری های مشتركی را رقم می زند كه از آن با عنوان بیماری های مشترك بین انسان و دام نام می برند.

اگزما و توكسوپلاسموز تنها بيماري‌هایی نيست كه گربه‌ را بد نام مي‌كند، بسياری از انگل‌ها و عفونت‌ها مانند كرم‌حلقوی، سالمونلا تايفی و پاستورلا هم ممكن است از راه مدفوع يا گاز گرفتن گربه به ما منتقل شوند.

 هاری، توکسوپلاسموزیس، بیماری خراش پنجه گربه، آلرژی یا حساسیت

 

ادامه مطلب

Safety Concern 22

   

 

از خودمان بپرسيم!

هرگز كار خود را نيمه تمام رها نكنيد، در صورت اجبار، موضوع را يادداشت نماييد و به سرپرست خود اطلاع دهيد. هنگامی كه كاري را نيمه رها می كنيد و پس از گذشت زمانی برای انجام ادامه آن برمی گرديد، هميشه آن را از سه مرحله قبل شروع كنيد. استفاده از چك ليست را فراموش نكنيد. از خطرات و ريسكهاي انجام كار آگاه باشيد و اگر لازم است بازرسی مجدد انجام دهيد.چك ليست زير پرسشهايی براي انجام كارهای تعمير و نگهداری است. هميشه قبل و بعد از انجام كار سئوالات زير را از خود بپرسيد و اطمينان حاصل نماييد كه آنها را به طور كامل انجام داده ايد.

ادامه مطلب

Safety Concern 21

 

 

 

 گزارش پتانسیل خطر

در گذشته برنامه های ایمنی معمولا بر اساس بررسی و کنترل حوادث پس از رخ دادن آنها بود و در واقع برای فعال شدن سیستم ایمنی نیاز به وقوع یک حادثه بود، که از نتایج بدست آمده برای پیشگیری از حوادث مشابه استفاده می گردید. این روش دارای دو عیب بسیار بزرگ می باشد اول اینکه باید در بدو امر حادثه ای رخ می داد و دوم اینکه شناسایی حوادث قابل قبول و قابل پیشگیری، میسر نمی گردید. هم اکنون فلسفه ایمنی، تاکید بر دستیابی به سطح قابل قبولی از ایمنی در کلیه امور و ارزیابی خطرات، قبل از تحمیل خسارت می باشد.

ادامه مطلب

Safety Concern 20

   

 

ایمنی بــرق

برق به عنوان یکی از زیربنایی ترین و اساسی ترین صنایع در کشور بوده و نقش بسیار مهمی در همه عرصه های زندگی بخصوص توسعه صنعتی دارد. با توجه به اهمیت برق در بخش های مختلف زندگی چنانچه به نحو غیرصحیح و غیر استاندارد بکار گرفته شود می تواند ضربه های اقتصادی، اجتماعی و جانی جبران ناپذیر بر جامعه وارد سازد بدین ترتیب رعایت اصول و نکات ایمنی در بکارگیری جریان الکتریسیته لازم و ضروری است.               

                                                                      

ادامه مطلب

Safety Concern 19

   

 

تجهيزات حفاظت فردي

يكی از مشكلات مهم صنايع به ويژه در كشورهای در حال توسعه، مشكلات ايمنی و بهداشتی پرسنل شاغل در صنايع می‌باشد. براي برطرف نمودن اين مشكلات به عنوان يكی از آخرين راه‌حل‌ها استفاده از لوازم حفاظت فردي مطرح می‌گردد.

     - تجهيزات حفاظت فردي چيست؟

     - ارزيابي خطر و انتخاب تجهيزات

     - استفاده صحيح و مستمر             

    

ادامه مطلب

Safety Concern 18

   

 

براي پرواز در هواي سرد آماده شويم

مروری بر سوابق سوانح هواپيمای ATR كه اكثراً ناشی از پرواز در شرايط يخبندان و يخ زدگی هواپيما می باشد، ما را بر آن داشت تا مطالبی چند از نشريه Be Prepared for Icing مركز آموزشی ATR و كاتولوگ شركت ناتاوست شيمی كه محلول مورد استفاده شركت از اين مركز خريداري می شود را از طريق اين نگارش به اطلاع همكاران گرامی فعال در فليت ATR  برسانيم:

 

                                                                                              

ادامه مطلب

Safety Concern 17

   

 

حوادث ناشي از باز شدن درِ هواپيما

اخيراً مواردی از فوت و زخمی شدن مهمانداران بدليل بازكردن درِ هواپيما در هنگاميكه فشار داخل كابين بيشتر از فشار بيرون می‌باشد، مشاهده گشته و امكان تكرار آن نيز وجود دارد. مثال‌هايی از رويدادهای رخ داده اين چنينی، اهميت رعايت دستوالعمل‌هاي پروازی را مشخص می‌نمايد.

                                                                              

                                                                                        

ادامه مطلب

Safety Concern 16

   

 

خستگي و استرس درمحيط كار

حيرت آور و هشدار دهنده است اگر بدانيم چگونه خستگی باعث كاهش بهره وری در مشاغل مهم می شود. امروزه ممكن است خستگی در محيط كار برای هركس اتفاق بيفتد از مديران عالی مرتبه گرفته تا كارمندان، اين امر باعث اخلال و عدم بهره وری در مشاغل و حتی زندگی روزمره افراد گرديده است.

 

ادامه مطلب

Safety Concern 15

   

 

آب مرواريد چيست؟

با توجه به سابقه طولانی و درخشان شركت هواپيمايی آسمان در صنعت هوايی و متعاقب با آن وجود همكاران پيشكسوت ما را بر آن داشت كه در مورد بيماری شايع مخصوصاً در سنين بالا مطلبی كوتاه را تقديم كنيم.

آب مرواريد عبارت است از كدر شدن عدسی چشم كه بصورت طبيعی شفاف است. مانند پنجره ای كه بخار آب آنرا تار كرده باشد، آب مرواريد نيز باعث تاري ديده ميشود.

 

ادامه مطلب

Safety Concern 14

   

 

IOSA  

IOSA (IATA Operational Safety Audit) مميزی ايمنی شركتهای هواپيمایی عضو ياتا بوده كه در سال 2001 جهت حصول اهداف مشخصی توسط ياتا پايه ريزي گرديد. برنامه مميزي ايمني عملياتي ياتا IOSA يك سيستم بررسی منسجم و شناخته شده بين المللی است كه به منظور ارزيابی مديريت عملياتی و كنترل كليه سيستمهاي يك ايرلاين طراحی شده است.

 

ادامه مطلب

Safety Concern 13

   

 

خورشيد و پرتوهاي آن

آفتاب به عنوان مهمترين مبنع انرژی تابشی محسوب شده و انرژی آن با شدت و طول موج های گوناگون به زمين می‌رسد. بطوريكه اگر لايه جو در اطراف زمين وجود نداشت، موجودات زنده قادر به ادامه حيات نبودند. طول موج پرتوها، مشخص كننده ماهيت و آثار هر يك می باشند. نور آفتاب شامل پرتوهاي ماوراءبنفش، مادون قرمز و نور مرئی بوده كه مجموعاً پرتوهای نوری ناميده می‌شوند.

ادامه مطلب

Safety Concern 12

   

 

سيستم شنوايي انسان

گوش اندام شنوایی است و وظیفه آن دریافت امواج صوتی و حفظ تعادل بدن است. قسمت اعظم این عضو در استخوان گیجگاهی قرار دارد.

     - نکته هایی درباره بهداشت گوش

     - علائم بیماری در گوش

     - نكات مورد توجه

ادامه مطلب

Safety Concern 11

   

 

گزارش ايمني IATA

به استناد گزارش ياتا (IATA Safety Report Issued April 2006) در سال 2005 ميلادی صنعت هواپيمایی غير نظامی با 111 سانحه كلی و مستهلك شده روبرو بوده است كه ذيلاً خلاصه تجزيه و تحليل و به پيوست جدول سوانح جهت هرگونه بهره برداری مناسب ايفاد می گردد.

 

ادامه مطلب

Safety Concern 10

   
 

نرمش هاي ساده در محيط كار

 آيا می دانيد: هر روز يكبار انجام چند نرمش سـاده كه در ذيل ارائـه گــرديده است  می تواند از خستگی های ناشي از كار روزانه جلوگيری نمايد.

 

ادامه مطلب

Safety Concern 9

   
 

بلند کردن و جابجایی اشیاء

 اغلب افرادی كه بنحوی بارهای سنگين را با دست از زمين بلند می كنند ممكن است به علت بكار بردن روش های غلط جهت جابجایی بار دچار بيماری ها و حوادثی مانند فلج، گرفتگی عضلات، كمـردرد، ديسك كمر و يا ناراحتی فتق گردند.

براي پيشگيری از بروز چنين عوارضی در هنگام بلند كردن و حمل و نقل بار از زمين رعايت نكات زير الزاميست:

ادامه مطلب

Safety Concern 8

   
 

شرايط پروازي ATR  42/72 در يخبندان

قبل از شروع سرما مطالبي چند پيرامون Cold Weather Operation باستحضار همكاران گرامي رسيد در اينجا  اطلاعاتي در مورد هواپيماي ATR و معضلات پروازی اين هواپيما در شرايط يخبندان به همراه اصل انگليسي آن ارائه می گردد تا همكاران در پرواز  اين مطالب را مد نظر داشته، و با انجام برنامه ريزی مناسب و جلوگيری از بر خورد با اين شرايط و كاربرد صحيح دستورات كتب پروازي، پرواز ايمنی داشته باشند:

ادامه مطلب

Safety Concern 7

   
 

COLD WEATHER OPERATION

كليد انجام پرواز ايمن در هوای سرد اعتقاد به The Clean Aircraft Concept می باشد. هيچ وقت با وجود يخ، شبنم، برف و برف آبكی روي قسمت بالای بال و دم پرواز ننمایید.

 

 

ادامه مطلب

Safety Concern 6

   
 

مسئوليت پذير باشيد

كليد جلوگيری از سوانح ، قبول مسئوليت از جانب همگان می باشد. اجازه دهيد به چند رويداد به وقوع پيوسته كه قادر به جلوگيری از آن بوديم در صورتيكه شما و يا همكار شما احتياط های ايمنی لازم را بكار می برديد اشاره نمایيم:

ادامه مطلب

Safety Concern 5

   
 

زمستان و آماده سازی هواپیما

زمستان زیبا در راه است و انجام عملیات پروازی در شرایط جوی هوای سرد امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. به همین سبب در راستای آماده سازی هواپیما، رویه و دستورالعمل های خاصی وجود دارد. هر  هواپیما الزامات خاص خودش را داشته بطوری که اولین قدم، مراجعه به MM  و کاربرد توصیه های آن میباشد. در اینجا به نکاتی چند در این خصوص اشاره خواهد شد.

   

ادامه مطلب

Safety Concern 4

 

 

 

سانحه هواپیمای 737 مورخه 14 آگوست 2005

تمامی سوانح دلخراش از به هم پيوستن اشتباهات بسيار ساده و قابل كنترل شکل می گيرند، بطور مثال سانحه هواپیمای 737 مورخه 23 مرداد امسال كه در يونان بوقوع پيوست، به اطلاع همكاران گرامی می رسد، تا از آن بعنوان تجربه استفاده  و خود باعث چنين شرايطی نگردیم.

 
   

ادامه مطلب

Safety Concern 3

 

 

 

هشدارهای ایمنی در موارد استفاده از تلفن همراه به هنگام سوختگیری

اخیراً شرکت شل پس از سه حادثه آتش سوزی که به خاطر استفاده از تلفن همراه در هنگام سوختگیری اتفاق افتاده، هشدارهایی ارائه داده است.

 

   

ادامه مطلب

Safety Concern 2

   
 

رمز سالم ماندن

بسیار مشكل خواهد بود كه انسان در رختخواب بستری باشد و كار خود را نيز انجام دهد. پس بهتر است سعی داشته باشیم كه سالم بمانيم، بنابراین به نكات زير توجه نمایيد:

 
   

ادامه مطلب

Safety Concern 1

   
 

آيا مي دانيد

كه در سال ميلادی گذشته در 28 سانحه هوائی پروازهای غير نظامی 466 نفر جان خود را از دست داده اند. از اين تعداد سوانح 53 درصد  آن عامل انسانی داشته كه نيمی از آن ....

   

ادامه مطلب

خانه | نگاه برتر | نكات ايمني | سيستم مديريت ايمني | سلامت | ارسال گزارش | تصاویر ایمنی | حراست | شركت هواپيمايي آسمان | درخواست عضويت | سايت هاي مفيد | تماس با ما